Posty

Wyświetlanie postów z styczeń, 2017

Ostatni szlif Tucano.

Obraz
Ostatni szlif Tucano. Model wyszedł wyjątkowo nieudany, rozmiaru porażki dopełniły kalkomanie - z przesuniętym białym kolorem (kokardy wyglądają obskurnie) oraz słabym przyleganiem (płyn do zmiękczania Tamiya zadziałał częściowo pogarszając jeszcze sprawę). Natomiast jako tester "nowych technologii" sprawdził się dosyć dobrze - sporo się nauczyłem. Prawdopodobnie pociągnę go jeszcze raz błyszczącym bezbarwnym dla uzyskania większego efektu błyszczenia.

Obróbka kadłuba po sklejeniu.

Obraz
Obróbka kadłuba po sklejeniu. W sumie skleił się nieźle, ale nie jest to pierwsza liga dopasowania. Szczególnie owiewka kabiny leży "za luźno" - poszło sporo szpachli w szczeliny i obawiam się że to jeszcze nie koniec.

X-1 poskładany w jeden kawałek.

Obraz
X-1 poskładany w jeden kawałek. Kadłub sklejony, jeszcze bez żadnej obróbki, reszta tylko włożona. Trochę problematyczne było włożenie tablicy przyrządów, rzadki przypadek, że instrukcja okazała się mniej trafna niż intuicja :)

kilka testów płynów do kalkomanii Gunze -Settera i Softera.

Obraz
W tak zwanym międzyczasie kilka testów płynów do kalkomanii Gunze - Settera i Softera. Niczego odkrywczego tu nie napiszę, różne kalkomanie inaczej reagują. Test wykonałem dla kalek Italeri, Airfix, Techmod, SP-Decal, Academy, Hasegawa, TallyHo oraz trochę "dla jaj" stare, żółte KP. TallyHo zareagowało najbardziej i najszybciej i niestety zbyt gwałtownie - kalka popękała na Setterze a po wyschnięciu folia widocznie srebrzy. Szybko i poprawnie zreagowała kalka SP-Decal, długo zbierała się Hasegawa oraz Airfix, ale tu efekt jest idealny. Dość słabo ale poprawnie efekt widać na kalkomanii Italerii, natomiast brak jakiejkolwiek reakcji dla Academy oraz Techmodu. Szczególnie ten ostatni rozczarowuje, tym bardziej, że wydaje sporo ciekawych zestawów, szczególnie do polskich maszyn. Na zdjęciach odpowiednio: - amerykańska gwiazda - Airfix - czerwone wzorki - Hasegawa, ten po lewej potraktowany chemią, po prawej nałożony tradycyjnie samą wodą - litera M - TallyHo - swastyka - Techmod...

Wnętrze kabiny pociągnięte washem.

Obraz
Wnętrze kabiny pociągnięte washem. Ze względu na to, że samolot będzie wykonany w pierwszym swoim malowaniu z początkowego okresu używania, powstrzymam się od dalszych "zniszczeń" ;) Po wyschnięciu pójdzie na to matowy lakier bezbarwny który to jeszcze trochę wyrówna. Klapa włazu przymocowana przy pomocy taśmy zostanie tak już do końca budowy.

Malowanie włazu do kabiny.

Obraz
Malowanie włazu do kabiny. Cała trudność polegała na tym, że wewnętrzna krawędź powinna być w kolorze wnętrza (interior green), natomiast najbardziej zewnętrzne wyżłobienie miało czarną uszczelkę - stąd malowanie tego przed sklejeniem na kilka rat ze względu na stopniowe maskowanie.

Kolejne etapy montażu wnętrza kabiny.

Obraz
Kolejne etapy montażu wnętrza kabiny. Efekt końcowy jest na razie nieco sztuczny bo brakuje jeszcze wykończenia w postaci washa i odrapań.

Pierwszy świadomie wybrany na warsztat model w 1/48.

Pierwszy świadomie wybrany na warsztat model w 1/48. Wygląda na dobrze spasowany, detale nie powalają, ale sytuacje ratuje blaszka i żywiczne koła. Model generalnie prosty, części niewiele, jednolite malowanie, więc może uda się zrobić w miarę szybko https://www.eduard.com/store/eduard/plastic-kits/x-1-mach-buster-1-48.html?cur=2&force_sid=e8acb063e5a678a0d2e1d510e32307f3

Malowanie wnęk podwozia.

Obraz
Malowanie wnęk podwozia.